28 maja 2010

Internet jako Sensor Społeczeństwa

Filed under: Debaty w serii "Informatyka Społeczna" — natalalaa @ 16:44
Debata „Internet jako Sensor Społeczeństwa” odbyła się w PJWSTK 20 czerwca o godzinie 11:30 w Dużej Auli. Debata jest pierwszą częścią cyklu „Informatyka Społeczna”.
Dane o zachowaniach i zjawiskach społecznych pochodzące z Internetu są obecnie szeroko wykorzystywane w naukach społecznych. Tematem debaty było właśnie takie wykorzystanie danych, a także na ile możemy ufać takiej metodzie badania zjawisk społecznych oraz jak możemy poprawiać jakość analiz społecznych oraz danych o zjawiskach społecznych pochodzących z Internetu.
W debacie wzięli udział przedstawiciele firm zajmujących się Internetowymi badaniami społecznymi (Gemius S.A.), socjologowie, informatycy, oraz przedstawiciele mediów elektronicznych i tradycyjnych.

Internet Jako Sensor Społeczeństwa

25 maja 2010

DEBATA „Czy zniszczymy wolność w sieci?”

kkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk Już 27 maja br. odbędzie się debata „Czy zniszczymy wolność w sieci?” zorganizowana przez studentów kierunku Informatyka Społeczna w Polsko-Japońskiej Wyższej Szkole Technik Komputerowych w Warszawie. Będzie ona dotyczyć tematyki poczucia anonimowości użytkowników Internetu oraz pojawiających się nowych negatywnych zjawisk społecznych w sieci m.in. cyberprzemocy i trollowania. W trakcie wydarzenia zaproszeni goście wypowiedzą się na temat zaproponowanych przez studentów sposobów częściowego lub całkowitego ograniczenia anonimowości, które miałoby doprowadzić do wyeliminowania niepożądanych zjawisk.

kkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk

W debacie udział wezmą:

Waldemar Pawlak – Wiceprezes Rady Ministrów RP

Jarosław Lipszyc – Prezes Fundacji Nowoczesna Polska

Marek Jerzy Minakowski – Chief Scientist Onet.pl

Rafał Jaczyński – Dyrektor Depratamentu Zarządzania Bezpieczeństwem STI, TP S.A.

Krzysztof Sobieszek – Pełnomocnik Zarządu NaszaKlasa.pl ds. Badań

kkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk

Debata organizowana jest w ramach cyklu „Informatyka społeczna” i bazuje na działalności studentów, którzy tym razem chcą zwrócić uwagę na problem antyspołecznych zachowań w Sieci. Temat ten nasuwa wiele pytań i budzi liczne kontrowersje. Jedną z nich jest kwestia tego, czy ochronimy wolność w Internecie. Żeby osiągnąć ten cel, musimy mieć pewność, iż użytkownicy Internetu są świadomi faktu, że ich zachowania mają daleko idące konsekwencje społeczne. Wraz z wymienionymi zjawiskami społecznymi, pojawiającymi się w skutek rozwoju nowych technologii, należy zwrócić uwagę na odpowiedzialność społeczną wszystkich uczestników wirtualnego świata.

kkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk


kkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk

Czy możemy wykorzystywać Internet w sposób bardziej odpowiedzialny? Kto ma odpowiadać za treści zamieszczane w Sieci i czy zawsze jesteśmy w stanie odnaleźć sprawcę e-przestępstwa? Na ile użytkownicy Internetu są w stanie zrezygnować z własnej anonimowości i wolności osobistej na rzecz wspólnego dobra? Czy może warto zastanowić się nad łagodniejszymi formami zwiększania odpowiedzialności użytkowników za ich działania w Sieci? Debata ma za zadanie rozpocząć dyskusję o tym, co możemy zrobić, aby osiągnąć wymienione wcześniej cele.

kkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk

Potwierdzenie uczestnictwa w debacie prosimy wysyłać na adres:

socinfo@pjwstk.edu.pl

Konferencja Czy zniszczymy wolność w internecie

Studentów Informatyki społecznej można znaleźć na portalach społecznościowych:

Facebook

Goldenline

eea grants

Portal powstał w ramach Projektu "Studia magisterskie - Informatyka Społeczna", zrealizowanego przy wsparciu udzielonym przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię, poprzez dofinansowanie ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego w ramach Funduszu Stypendialnego i Szkoleniowego.