24 stycznia 2011

Metody Informatyczne w Badaniach Społecznych

Filed under: Strona Główna — jspychala@o2.pl @ 10:52

W PJWSTK ruszają nowe, dofinansowane przez UE studia podyplomowe – Metody Informatyczne w Badaniach Społecznych.

Studia te zostały pomyślane jako kierunek budujący nowe kompetencje zawodowe i wzbogacający obecne dla wszystkich, którzy na co dzień mają do czynienia z badaniami społecznymi (zarówno jako ich zleceniodawcy, jak i osoby odpowiedzialne za realizację). Umiejętności zdobyte w trakcie tych studiów będą także cennym uzupełnieniem kompetencji dla osób zajmujących się marketingiem (w szczególności e-marketingiem), a także wszystkich odpowiedzialnych za rozwój serwisów WWW i mediów społecznościowych.

Absolwenci zdobędą wiedzę dotyczącą realizacji zarówno tradycyjnych, jak i internetowych badań z wykorzystaniem narzędzi informatycznych. Poza tradycyjnymi badaniami kwestionariuszowymi studenci będą mogli także zapoznać się z zaawansowanymi metodami zbierania i analizy danych w Internecie (analiza tekstu, ekstrakcja opinii). Studenci zapoznają się z dynamicznie rozwijającą się dyscypliną wiedzy umożliwiającą przeprowadzanie eksperymentów społecznych przy pomocy modelowania komputerowego. Kończący kurs będą umieli zaprojektować i zrealizować eksperyment, budując model symulacyjny.

Wiedza z przedmiotów kierunkowych uzupełniona zostanie informacjami niezbędnymi do jej efektywnego zastosowania w praktyce, takimi jak elementy otoczenia prawnego. Poza tym w ramach wykładów monograficznych zaprezentowane zostaną zagadnienia związane z rozwojem Internetu, wyzwaniami, nowymi technologiami i procesami społecznymi, jakie dzieją się obecnie i będą w przyszłości kształtować globalną sieć.

Duży nacisk podczas studiów położony będzie na zdobycie praktycznych umiejętności. W ramach studiów uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z najnowocześniejszymi narzędziami informatycznymi do wspierania badań społecznych, takimi jak 2ask dla realizacji ankiet internetowych czy Atlas. Modelowanie i symulacja będą realizowane przy wykorzystaniu pakietu Repast Simphony i NetLogo. Znaczą część zajęć będą prowadzić praktycy, osoby łączące aktywność akademicką z pracą w gospodarce.

Więcej informacji o studiach tutaj.

Konferencja Czy zniszczymy wolność w internecie

Studentów Informatyki społecznej można znaleźć na portalach społecznościowych:

Facebook

Goldenline

eea grants

Portal powstał w ramach Projektu "Studia magisterskie - Informatyka Społeczna", zrealizowanego przy wsparciu udzielonym przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię, poprzez dofinansowanie ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego w ramach Funduszu Stypendialnego i Szkoleniowego.