17 czerwca 2010

EPFL, Lozanna, Szwajcaria

Filed under: Ośrodki zagraniczne — Tagi: , , — natalalaa @ 00:09

Na politechnice w Lozannie znajduje się zespół pod kierownictwem Karla Aberera, zajmujący się między innymi badaniami nad podstawami budowy i implementacją sieci P2P, a także zarządzaniem zaufaniem. Strona z szczegółowym opisem działań grupy znajduje się tutaj.

www: www.epfl.ch

16 czerwca 2010

Informatyka Społeczna na PJWSTK

Filed under: Bez kategorii,Strona Główna — Tagi: , , — natalalaa @ 20:45

Chcielibyśmy zaprezentować film przedstawiający wypowiedzi studentów studiów magisterskich Informatyka Społeczna na Polsko-Japońskiej Wyższej Szkole Technik Komputerowych. Są to 2-letnie uzupełniające studia II stopnia uruchomione w zeszłym roku na tej uczelni na kierunku Informatyka. Studia łączą w sobie nauki społeczne i informatykę.

Aby obejrzeć film kliknij tutaj.

13 czerwca 2010

Social Impact: „Badania społeczne w Internecie: nauka i biznes”

Filed under: Wydarzenia — Tagi: , , — natalalaa @ 21:29

Serdecznie zapraszamy na drugą edycję konferencji z cyklu Social Impact: „Badania społeczne w Internecie: nauka i biznes”, która odbędzie się 30 czerwca w Auli Głównej Polsko-Japońskiej Wyższej Szkoły Technik Komputerowych.

Konferencja jest organizowana we współpracy między organizatorami cyklu spotkań i konferencji Social Impact – Interactive Research Center – oraz Informatyką Społeczną w Polsko-Japońskiej Wyższej Szkole Technik Komputerowych. Dzięki niej realna staje się koncepcja spotkania reprezentantów nauki w obszarze Informatyki Społecznej oraz praktyków z branży Social media. Spotkanie gościnnie odbędzie się w Polsko-Japońskiej Wyższej Szkole Technik Komputerowych, która jest ośrodkiem badawczym zajmującym się Informatyką Społeczną.

Informatyka Społeczna to także nowe studia magisterskie na kierunku Informatyka w Polsko-Japońskiej Wyższej Szkole Technik Komputerowych, finansowane z funduszu FSS (Mechanizm Finansowy EOG oraz Norweski Mechanizm Finansowy). Studia te łączą wiedzę z dziedziny nauk społecznych i IT, kształcąc liderów pośród informatyków w społeczeństwie sieciowym. Połączenie wiedzy z dziedziny nauk społecznych i informatyki umożliwi także najbardziej twórczym absolwentom założenie własnych firm oferujących usługi Internetowe.

Program najbliższego wydarzenia to dwie części – naukowa i biznesowa, występujące w formule 20-minutowych wystąpień i 10 minut przeznaczonych na pytania.

Na spotkaniu zaprezentowane zostaną między innymi prace badawcze dotyczące Wikipedii oraz internetowych sieci społecznych oraz konkretne case study zaprezentowane przez praktyków z branży social media informatycznych. Będziemy mogli wysłuchać między innymi prezentacji dwóch prelegentów z IAB.

Druga edycja Social Impact ma za zadanie zaprezentować najnowsze trendy w badaniach i branży social media oraz pobudzić do myślenia nad nowymi kierunkami rozwoju branży z perspektywy badaczy z dziedziny nauk.

Mamy nadzieję, że to wyjątkowe spotkanie połączy przedstawicieli nauk informatycznych oraz praktyków pracujących na co dzień nad konkretnymi problemami swoich klientów i zaowocuje nowymi innowacyjnymi projektami oraz cennymi kontaktami biznesowymi. Podczas spotkania, a także zaraz po nim, zachęcamy do rozmów na forum grupy czy też w kuluarach.

Spotkanie będzie miało charakter otwarty, niemniej jednak liczba miejsc jest ograniczona (200). Podobnie jak w przypadku pierwszej edycji Social Impact, będzie to spotkanie darmowe. Warunkiem uczestnictwa w spotkaniu jest rejestracja poprzez formularz na stronie Social Impact.

www: www.social-impact.pl

facebook: www.facebook.com/event.php?eid=110427919003967&ref=ts

11 czerwca 2010

Oferta edukacyjna PJWSTK

Filed under: Bez kategorii,Strona Główna — Tagi: , , — natalalaa @ 14:29

Polsko Japońska Wyższa Szkoła Technik Komputerowych zaprasza na studia I, II i III stopnia, a także na studia podyplomowe.

Wśród dostępnych kierunków są:

  • Informatyka
  • Kultura Japonii
  • Sztuka Nowych Mediów
  • Zarządzanie Informacją
  • Architektura Wnętrz
  • Informatyka Społeczna


Pełna oferta edukacyjna dostępna tutaj.

www: www.pjwstk.edu.pl

10 czerwca 2010

Ocena zespołów autorów w Wikipedii

Filed under: Badania naukowe na PJWSTK — Tagi: , , — s4793@pjwstk.edu.pl @ 14:09

Wikipedia jest bardzo dobrym przykładem projektu, który swój ogromny sukces zawdzięcza współpracy wielu ludzi, bez formalnej organizacji. Zawartość jej stron każdy może dowolnie zmieniać. Taki otwarty model współpracy pozbawiony sztucznych barier organizacyjnych bardzo sprzyja twórczej pracy zespołów. P. Gloor w swojej książce Swarm Creativity: Competitive Advantage through Collaborative Innovation Networks opisał zastosowanie struktury społecznej (COIN), w której koordynacja odbywa się na zasadzie intuicji, bez formalnego kierownictwa jako bardzo skuteczną formę prowadzenia organizacji również w ujęciu biznesowym.

Nasze badania skupiają się na ocenie jakości zespołów redagujących treść poszczególnych artykułów w oparciu o wielowymiarową sieć społeczną. Sieć ta jest skonstruowana na podstawie historii edycji wszystkich artykułów oraz ich stron dyskusji. Wyróżniliśmy 4 wymiary w których rozpatrywane są relacje pomiędzy autorami: zaufanie (wynikające z rozwijania treści jednego autora przez innych, bez jej usuwania), nieufność (w oparciu o usuwanie treści i przywracanie edycji), znajomość (modelowana na podstawie aktywności par autorów na stronach dyskusji), wiedza/zainteresowania (łączące autorów edytujących treści w podobnych kategoriach).

9 czerwca 2010

Web 2.0 … The Machine is Us

Filed under: Bez kategorii,Strona Główna — Tagi: , — natalalaa @ 11:31

Dokąd dąży Web 2.0? Jak silny ma impakt na nasze życie? Polecam film stworzony przez profesora Michaela Welscha z Kansas State University. Skłania do przemyśleń.

link: Web 2.0 … The Machine is Us

Centre for Research in Social Simulation, Surrey, UK

Filed under: Ośrodki zagraniczne — Tagi: , , — natalalaa @ 11:17

Centrum Badań Społecznych Symulacji (CRESS), z siedzibą przy Departamencie Socjologii na Wydziale Sztuki i Nauk Społecznych na Uniwersytecie w Surrey, w Wielkiej Brytanii, jest multidyscyplinarnym centrum łączącym nauki społeczne, inżynierię oprogramowania i systemy wieloagentowe w celu promowania i wspierania stosowania symulacji społecznych w badaniach naukach społecznych.

www: cress.soc.surrey.ac.uk

Departament Informatyki Społecznej, Kyoto University, Japonia

Filed under: Ośrodki zagraniczne — Tagi: , — natalalaa @ 09:51

Nasze społeczeństwo zmienia się drastycznie ze względu na niedawny rozwój sieci i bardzo dużych baz danych na całym świecie. Do głównych celów tego departamentu jest prowadzenie badań naukowych i edukacji społeczeństwa w celu analizy społeczeństwa z tak dynamicznymi informacjami i projektowania społecznościowych systemów informatycznych. E-commerce, cyfrowe biblioteki, obserwacja środowiska, bio-źródła, zapobieganie klęskom żywiołowym i przetwarzanie danych medycznych są wśród najważniejszych obszarów badań. Zakres działań departamentu obejmuje również bezpieczeństwo sieci i własność intelektualną.

www: www.soc.i.kyoto-u.ac.jp

Konferencja Czy zniszczymy wolność w internecie

Studentów Informatyki społecznej można znaleźć na portalach społecznościowych:

Facebook

Goldenline

eea grants

Portal powstał w ramach Projektu "Studia magisterskie - Informatyka Społeczna", zrealizowanego przy wsparciu udzielonym przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię, poprzez dofinansowanie ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego w ramach Funduszu Stypendialnego i Szkoleniowego.