28 maja 2010

mTeam

Filed under: Badania naukowe na PJWSTK — Tagi: , , , — natalalaa @ 15:41
Rozwój nowoczesnych urządzeń mobilnych, wyposażonych w łączność z Internetem oraz szybkimi, bezprzewodowymi sieciami lokalnymi, stwarza nowe możliwości dla pracy grupowej. W nowoczesnej gospodarce opartej na wiedzy, mobilni, nomadyczni pracownicy tworzą elastyczne zespoły w celu pracy nad projektami, wymagającymi twórczego działania. Korzystają w tym celu z sieci społecznych określanych jako COIN (Collaborative Innovation Networks) – przykładem sieci COIN jest sieć deweloperów Linuxa. Głównym celem projektu mTeam jest budowa aplikacji wspierających pracę grupową, które w pełni wykorzystają potencjał mobilnych urządzeń i jednocześnie są świadome kontekstu społecznego (np. rodzaje relacji między ludźmi). W ramach projektu mTeam powstały m.in.:
a.    Tlenoklika
Wtyczka do komunikatora TLEN umożliwiający eksplorację sieci znajomych naszych znajomych w poszukiwaniu osób spełniających określone kryteria, np. mających takie same jak my zainteresowania. Narzędzia wizualizacji umożliwiają prezentację i analizę relacji łączących użytkowników. Metody sztucznej inteligencji podpowiadają partnerów do rozmowy maksymalizując zarówno zadowolenie jak i korzyści społeczne, jednocześnie dbając o podtrzymanie znajomości. Wersja beta dostępna jest tutaj.
b.    Rekomendacje zespołów
Dobry zespół to coś więcej niż suma kompetentnych indywidualistów. Dla owocnej współpracy oprócz kompetencji poszczególnych członków niezbędne jest zaufanie i kapitał społeczny umożliwiający sprawne rozwiązywanie nowych wyzwań. Pracujemy nad nowymi algorytmami rekomendującymi, które uwzględniając te wymogi potrafią rekomendować skuteczne zespoły dla rozwiązywania różnorodnych, zdefiniowanych kategoriami semantycznymi, problemów.
Algorytmy rekomendujące zespoły będą testowane na wielowymiarowych sieciach społecznych, w których można zidentyfikować przykłady dobrych zespołów. Jedną z takich sieci jest sieć powstająca z Wikipedii, posiadająca wymiar zaufania oraz wiedzy (semantyczny).
c.    Praca grupowa na urządzeniach mobilnych
P2P to nie tylko wymiana filmów i muzyki. To także optymalne podejście do organizacji wielu różnorodnych form współpracy. W ramach projektu mTeam tworzone są aplikacje do pracy grupowej m.in.: programy do tworzenia map umysłu, programy do zarządzania bibliografią, a także wspólne przestrzenie robocze synchronizujące pliki i foldery oraz umożliwiające wspólną pracę nad dokumentami (takie jak SVN). Wszystkie aplikacje będą posiadały możliwość pracy zarówno wtedy, gdy użytkownicy mają dostęp do Internetu, jak i w warunkach, gdy tego dostępu nie ma, jednak jest możliwość współpracy użytkowników poprzez sieć Wifi.
Aplikacje przygotowywane są dla innowacyjnego, w pełni otwartego systemy operacyjnego Android firmy Google oraz na urządzenia klasy UMPC.
d.    Aplikacje P2P wykorzystujące sieci społeczne
Standardowy protokół umożliwi łatwe budowanie aplikacji korzystających z sieci peer-to-peer a także ich zintegrowanie z sieciami społecznymi. Dzięki temu współpracujące społeczności zyskają skuteczne narzędzie do obrony przez manipulacjami, takimi jak fałszywa tożsamość czy sztuczne podnoszenie wiarygodności. W ramach projektu mTeam powstała implementacja protokołu P2PP/Reload w Javie. Praktyczna realizacja zaowocowała zgłoszeniem propozycji rozszerzenia i uzupełnianie standardu o dodatkową funkcjonalność.


Brak komentarzy »

Brak komentarzy.

Kanał RSS z komentarzami do tego wpisu. TrackBack URL

Dodaj komentarz

Konferencja Czy zniszczymy wolność w internecie

Studentów Informatyki społecznej można znaleźć na portalach społecznościowych:

Facebook

Goldenline

eea grants

Portal powstał w ramach Projektu "Studia magisterskie - Informatyka Społeczna", zrealizowanego przy wsparciu udzielonym przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię, poprzez dofinansowanie ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego w ramach Funduszu Stypendialnego i Szkoleniowego.