uTrust to skrót od „Universal Trust”. Celem projektu jest rozwój algorytmów i protokołów zarządzania zaufaniem w rozproszonych, otwartych systemach, takich jak:
· aukcje Internetowe: badania prowadzone w projekcie dotyczą udoskonalenia systemów reputacyjnych stosowanych w aukcjach Internetowych poprzez uwzględnienie niepełnych informacji, reputacji „negatywnej”, oraz zastosowanie metod analizy ryzyka w zarządzaniu zaufaniem w handlu elektronicznym.
· Aplikacje Web 2.0
· wirtualne organizacje stosujące procesy pracy i usługi Web Services:
· systemy Grid
· sieci Peer-to-Peer (P2P), sieci ad-hoc i systemy wieloagentowe
Projekt uTrust jest pierwszym krokiem na drodze do standaryzacji usługi zarządzania zaufaniem. W ramach projektu powstanie biblioteka narzędzi do zarządzania zaufaniem, która będzie rozwijana jako projekt Open Source.
a. Prototrust
Aukcje internetowe mogą być bezpieczniejsze. Prototrust jest rozszerzeniem dla przeglądarki internetowej Firefox, które ma na celu wspomaganie użytkowników portalu Allegro. Dzięki mechanizmom z biblioteki Trust, a także wbudowanemu crawlerowi pozyskującemu dane ze stron internetowych kupujący może przed każdą transakcją dokładnie ocenić ryzyko jej zawarcia. Wyniki działania aplikacji prezentowane są w postaci łatwych do zinterpretowania wykresów.
b. Sprawiedliwość poprzez zaufanie
Jednym z celów społecznych, jakie stawia sobie informatyka społeczna, jest zapewnianie sprawiedliwości użytkownikom systemów informacyjnych. Jest to istotne wszędzie tam, gdzie następuje współzależność użytkowników – na przykład w aukcjach Internetowych lub aplikacjach P2P. Jednym z narzędzi wspierających sprawiedliwość w systemach informacyjnych są systemy zarządzania zaufaniem. Badanie wrażliwości systemów reputacyjnych na różnorodne strategie oszukiwania i konsekwencje jakie niesie to dla równego traktowania użytkowników jest prowadzone z wykorzystaniem narzędzi symulacji społecznych.
c. Propagacja zaufania
W realnym świecie potrafimy zaufać obcym, jeśli ufają im nasi znajomi (którym ufamy), albo jeśli otrzymamy wiarygodną rekomendację. Zjawisko propagacji zaufania, jako jeden z podstawowych mechanizmów wspierających powstawanie społeczności, było wielokrotnie analizowane w literaturze nauk społecznych. Systemy zarządzania zaufaniem mogą wykorzystywać to zjawisko do lepszej oceny zaufania wobec obcych użytkowników. W tym celu potrzebna jest jednak operacyjna definicja propagacji zaufania obliczeniowego. W ramach projektu uTrust powstały nowe algorytmy propagacji zaufania, które staną się częścią biblioteki uTrust. Algorytmy te są testowane na różnych przykładowych sieciach zaufania, na przykład z systemu epinions.
d. Zaufanie w Wikipedii
Wikipedia jest źródłem wielu informacji o zachowaniach społecznych. Między innymi, można dokonać transformacji historii edycji artykułów w Wikipedii do sieci zaufania pomiędzy współautorami. Taka sieć może mieć wiele zastosowań, między innymi do rekomendacji autorów, którzy mogą napisać dobry artykuł, albo do eliminowania osób, które próbują manipulować wpisami w Wikipedii. Możliwa jest także konstrukcja sieci dwuwymiarowej, uwzględniającej wiedzę autorów na określone w kategoriach Wikipedii tematy. W ramach projektu uTrust została utworzona sieć zaufania z polskiej Wikipedii. Trwają badania nad wykorzystaniem tej sieci do rekomendacji dobrych zespołów autorów.
www: utrust.pjwstk.edu.pl
www: utrust.pjwstk.edu.pl